מידע הנדסי

ניהול מידע הנדסי ו-GIS

תוכניות בניין עיר (תב”ע), אישורי בנייה, ייעודי קרקע, פיקוח על הבנייה – אלה הן אבני הבניין של העיר, פשוטו כמשמעו. ושלא כמו תחומי עיסוק חשובים אחרים – הנעשה במערכות אלה משפיע על פני העיר למשך שנים רבות. בשנים האחרונות קודמו תהליכים רחבים של מיחשוב ודיגיטציה של תחום המידע ההנדסי והתכנוני, על מגוון היבטיו: החל מניהול הישיבות של ועדות התכנון ותיקי הבניין, ועד למידע התכנוני והמידע הגאוגרפי על השכבות השונות של העיר.

אחד המוצרים המרכזיים של קומפלוט בתחום זה הוא אתר המידע ההנדסי הרשותי. אתר זה, המשלב מידע ממערכות הנדסיות של החברה, מאפשר לתושבים ולבעלי העניין האחרים לקבל לידיהם את המידע ואת הנתונים, כל גורם בהתאם לרמת ההרשאה שלו ולעמידתו בתקני אבטחת המידע.

המידע באתר מסוג זה מבוסס על נתונים שנקלטו במערכות השונות – מעקב תב”ע, ייעודי קרקע, רישוי ופיקוח על הבנייה. התשתית עליה מוקם האתר היא של מיקרוסופט SharePoint , תשתית המאפשרת הנגשה של האתר ועדכון קל ועצמאי של המידע על ידי צוות הרשות.
מתוך היכרות עמוקה עם הסביבה הרגולטורית ועם החשיבות הרבה של הנגשת המידע כחלק מהעמידה בחוק נגישות אתרי אינטרנט, אתר המידע הפיננסי שמקימה קומפלוט הוא אתר ידידותיות, המנגיש את המידע לטובת כל בעלי העניין – אזרחים, מתכננים, בעלי קרקע וארגונים לא-ממשלתיים.

יכולות פיננסיות ומנהליות – כגון תשלומים, קביעת מועדי זימון לוועדה ועוד – הם תוספים שימושיים שניתנים לרכישה כחבילת הרחבה למוצר הזה.

מערכת המידע הגאוגרפי של הרשות מאפשרת הצגה ותחקור של מידע מרחבי – גיאוגרפי והנדסי – ב”שכבות” שנצברות לאורך השנים. מידע זה מאפשר אינטגרציה של המידע על פני המרחב, וכולל מידע חיוני ומגוון – רוחב הכבישים, מיקומי העצים, מיקומי התשתיות העירוניות כגון צינורות המים והביוב, עמודי החשמל וקווי החשמל, גבהים ושיפועים של בפני השטח. פריטי מידע אלה מהווים תמונה עדכנית של העיר – וגם כלי חיוני בתהליכי תכנון, שיפוץ ועוד.

מערכת הממ”ג העירוני היא כלי נוח זמין לצרכי איתור ואחזור מידע על בסיס גיאוגרפי, להפקת מפות, דו”חות ומסמכים. המערכת מאפשרת לכל משתמש (תושב, מתכנן, בעל קרקע או קבלן תשתיות) לבנות לעצמו מפת סביבת עבודה “אישית”, פשוטה להפעלה, שעוצבה במיוחד עבור משתמשים שאינם מומחים בתחומי המיפוי וה-GIS. למרות קלות ההפעלה שלה, המערכת מאפשרת ביצוע של ניתוחים גיאוגרפיים מתקדמים ואחזור מידע מורכב על ידי משתמשים מקצועיים.

מערכת ה-GIS מציגה פתרון מתקדם וייחודי של ממשק המשתמש ושל המקרא, פתרון שמאפשר את הצגת המידע באופן מובן ואינטואיטיבי במידת האפשר.

קומפלוט, חברה בת מקבוצת OneCity, עוסקת בפיתוח מוצרי תוכנה ייחודיים לייעול פעילות הוועדות לתכנון ובניה. ניהול מערכת מורכבת ועתירת-מידע מחייב כלי ניהול ובקרה מתקדמים, וזה בדיוק התוצר שמופק ממערכות המידע שלנו.
מערכת ניהול הוועדה לתכנון ובנייה (XPI), פרי פיתוחה של החברה, היא המערכת המתקדמת מסוגה בישראל ומקיפה מספר מערכות-משנה הפועלות באינטגרציה מלאה של מידע ותהליכים:

  • ניהול רישוי, פיקוח ובקרה
  • יישום לניהול רישוי ופיקוח מהשטח
  • ייעודי קרקע ותכנון עירוני
  • מעקב תב”ע
  • היטלי השבחה


ביחד עם מערכות אלה, הרשות יכול לנצל את עושר המידע הקיין במערכת באופן מיטבי, ובכך להועיל הן לתושבים, הן לבעלי העניין האחרים – והן לקופתה של העירייה.

אנחנו יושבים פה

משה דיין 4, פתח תקוה 4951804

אנחנו זמינים פה

אז בואו נדבר